ID 0099

State Government of Queensland beginning 20 February 1996 - period in office of Premier Borbidge, Robert Edward ending on 13 June 1998



Period in office of premier (see Glossary entry for 'period in office' and related terms)

Premier
Borbidge, Robert Edward
Date of beginning of period in office
20 February 1996
Date of end of period in office
13 June 1998 
Reason for end of preceding period in office
Defeat in parliament 
Reason for end of this government
Loss of general election
Number of days in office
844 

Parliamentary support during period

Party affiliation of premier at start of period
National Party
If coalition government
Coalition partner 1
Liberal Party
Coalition partner 2
--none--
Coalition partner 3
--none--
Coalition partner 4
--none--
Party support in parliament at beginning of period
Coalition
If change in parliamentary support during period
--none--  
If further change during period
--none--  

Number of ministers at beginning of period (this may vary during the period)

Total number of ministers
18
Number from party of premier
12
Number from coalition party 1
6
Number from coalition party 2
0
Number from upper house
0
Number who are women
2

Assembly elections contested as premier or after which became premier (see Glossary entry for 'after election')

* to view table drag left or right.
Election Premier at election Premier's party Premier after election Premier's party
QLD 13 June 1998Robert Edward BorbidgeNational PartyPeter Douglas BeattieAustralian Labor Party

Previous period in this series for QLD | Next period in this series for QLD


Notes

From 20/2/1996 - 28/3/1996 Borbridge's ministry was made up of only 2 people. This sheet shows the Ministry as it was from 28/3. Any portfolios from the earlier ministry not replicated are found in added portfolios. Ministry changed because of the Mundingburra by election. Women - only from 28/3.

Sources

Queensland Parliamentary Debates (Hansard)

Top