ID 0380

State Government of Tasmania beginning 17 January 2014 - period in office of Premier Giddings, Larissa Tahireh (Lara) ending on 31 March 2014



Period in office of premier (see Glossary entry for 'period in office' and related terms)

Premier
Giddings, Larissa Tahireh (Lara)
Date of beginning of period in office
17 January 2014
Date of end of period in office
31 March 2014 
Reason for end of preceding period in office
Change of partisan support for premier/PM (see notes) 
Reason for end of this government
Loss of general election
Number of days in office
73 

Parliamentary support during period

Party affiliation of premier at start of period
Australian Labor Party
If coalition government
Coalition partner 1
--none--
Coalition partner 2
--none--
Coalition partner 3
--none--
Coalition partner 4
--none--
Party support in parliament at beginning of period
Minority
If change in parliamentary support during period
--none--  
If further change during period
--none--  

Number of ministers at beginning of period (this may vary during the period)

Total number of ministers
8
Number from party of premier
8
Number from coalition party 1
Number from coalition party 2
Number from upper house
1
Number who are women
3

Assembly elections contested as premier or after which became premier (see Glossary entry for 'after election')

* to view table drag left or right.
Election Premier at election Premier's party Premier after election Premier's party
TAS 15 March 2014Larissa Tahireh (Lara) GiddingsAustralian Labor PartyWilliam Edward Felix (Will) HodgmanLiberal Party

Previous period in this series for TAS | Next period in this series for TAS


Notes

Change of partisan support for premier/PM: Beginning of Giddings's second period in office: Policy differences between the Australian Labor Party and its coalition partner, the Tasmanian Greens, had led the Labor Party caucus to become increasingly dissatisfied with coalition government. The issue became more pressing with the approach of the House of Assembly elections scheduled for March 2014. Discussions within the Labor Party prompted the Premier to terminate the coalition arrangements with the Greens on 17 January 2014 by removing the two Tasmanian Greens ministers and replacing them with two new ministers from the Labor Party. At the same time, the Premier announced that she had requested an election for the House of Assembly on 15 March 2015. Parliament would be recalled on 28 January to pass urgent legislation.

This database regards a change in the partisan support for a premier in the lower house of parliament as marking the end of a premier's period in office. Accordingly, after the termination of the commissions of the Tasmanian Greens ministers, Giddings started her second periond in office as Premier of an Australian Labor Party minority government which faced a general election in two months.

References: For background and details of the changes to the composition of the government, and the subsequent defeat of the Giddings Australian Labor Party minority government at the general election for the Assembly on 15 March, see Megan Alessandrini, 'Tasmania', Australian Journal of Politics and History, Australian Political Chronicle, January-June 2014, 60 (4) December 2014: 659-665.

Sources

Tasmania, Department of Premier and Cabinet, Press Release 17 January 2014, 'New Labor Ministry Sworn In', online at: http://www.premier.tas.gov.au/media_room/media_releases/new_labor_ministry_sworn_in [accessed 19 January 2014].

Tasmanian Government Gazette, Thursday 16 January 2014, No. 21397 (Vol. CCCXXII).

Top