ID 0366

Government of the Northern Territory beginning 29 August 2012 - period in office of Premier Mills, Terrance Kennedy (Terry) ending on 13 March 2013



Period in office of premier (see Glossary entry for 'period in office' and related terms)

Premier
Mills, Terrance Kennedy (Terry)
Date of beginning of period in office
29 August 2012
Date of end of period in office
13 March 2013 
Reason for end of preceding period in office
Loss of general election 
Reason for end of this government
Change of party leader
Number of days in office
196 

Parliamentary support during period

Party affiliation of premier at start of period
Country Liberal Party
If coalition government
Coalition partner 1
--none--
Coalition partner 2
--none--
Coalition partner 3
--none--
Coalition partner 4
--none--
Party support in parliament at beginning of period
Majority
If change in parliamentary support during period
--none--  
If further change during period
--none--  

Number of ministers at beginning of period (this may vary during the period)

Total number of ministers
9
Number from party of premier
9
Number from coalition party 1
Number from coalition party 2
Number from upper house
0
Number who are women
2

Assembly elections contested as premier or after which became premier (see Glossary entry for 'after election')

* to view table drag left or right.
Election Premier at election Premier's party Premier after election Premier's party
NT 25 August 2012Paul Raymond HendersonAustralian Labor PartyTerrance Kennedy (Terry) MillsCountry Liberal Party

Previous period in this series for NT | Next period in this series for NT


Notes

Loss of election (Henderson): Beginning of Mills' period in office: At the Legislative Assembly election held on 25 August 2012, the Henderson Australian Labor Party government was defeated, and the Country Liberal Party won a majority of seats. On 29 August, Mills was commissioned as Chief Minister of a Country Liberal Party majority government together with Robyn Lambley, as deputy chief minister; these two ministers shared all existing portfolios between them. The full ministry of nine members was commission on 4 September 2012.

Change of party leader (Mills):  While Premier Mills was on an overseas business trip for the Northern Territory, the Country Liberal Party parliamentary party removed him as leader of the party, and elected Giles in his place.  Mills had 'lost the support of four Aboriginal Territory MPs, including factional powerbroker and Indigenous Advancement Minister Alison Anderson' (Aikman and Wallace, see 'Sources', below).

Sources

Amos Aikman and Rick Wallace, 'Territory coup delivers indigenous history', The Australian, 14 March 2013, online at:  http://www.theaustralian.com.au/national-affairs/state-politics/territory-coup-delivers-indigenous-history/story-e6frgczx-1226596783919  [accessed 16 March 2013]

Top