ID 0352

State Government of Victoria beginning 7 August 1875 - period in office of Premier Berry, Graham ending on 20 October 1875



Period in office of premier (see Glossary entry for 'period in office' and related terms)

Premier
Berry, Graham
Date of beginning of period in office
7 August 1875
Date of end of period in office
20 October 1875 
Reason for end of preceding period in office
Resignation of premier 
Reason for end of this government
Defeat in parliament
Number of days in office
74 

Parliamentary support during period

Party affiliation of premier at start of period
Support from parliamentary factions and independents
If coalition government
Coalition partner 1
--none--
Coalition partner 2
--none--
Coalition partner 3
--none--
Coalition partner 4
--none--
Party support in parliament at beginning of period
Minority
If change in parliamentary support during period
--none--  
If further change during period
--none--  

Number of ministers at beginning of period (this may vary during the period)

Total number of ministers
10
Number from party of premier
10
Number from coalition party 1
Number from coalition party 2
Number from upper house
1
Number who are women

Assembly elections contested as premier or after which became premier (see Glossary entry for 'after election')

* to view table drag left or right.
Election Premier at election Premier's party Premier after election Premier's party
VIC 14 July 1880James ServiceSupport from parliamentary factions and independentsGraham BerrySupport from parliamentary factions and independents
VIC 28 February 1880Graham BerrySupport from parliamentary factions and independentsJames ServiceSupport from parliamentary factions and independents
VIC 11 May 1877James McCullochSupport from parliamentary factions and independentsGraham BerrySupport from parliamentary factions and independents

Previous period in this series for VIC | Next period in this series for VIC


Notes

Resignation of premier (Kerferd): Beginning of Berry's first period in office; After a year in office, '[t]he government's majority shrank on [Treasurer] Service's proposals for an assortment of new taxes and tax increases. McCulloch launched a particularly damaging attack, and many protectionists deserted as some tariffs were to be reduced. His majority down to one vote, Kerferd asked for a dissolution, and resigned when the acting governor, Sir William Stawell, refused. Stawell doubted that an election would change the numbers in the Assembly, and also thought that the country needed to experience "the evils of Protection" (in the shape of the new Berry government) before people would see its fallacies [note omitted].' Waugh, p. 44 (see 'References', below). The vote on the budget was taken on 29 July 1875, and Kerferd tendered his resignation to the acting governor on 3 August; see Victoria Parliamentary Debates, 1875-6 Session, vol. 21, 29 July and 3 August 1875, pp 923-927. Berry was commissioned to form a government on 7 August 1875.

Defeat in parliament (Berry): '... [T]he decisive issue for the new ministry was a proposed land tax on large estates designed, Berry explained, to fall upon "a class that has enjoyed exceptional advantages in the past, and has not contributed to the State anything like its fair proportion of public taxation" [note omitted]. When a faction aligned behind McCulloch voted against the land tax and other budget measures in October, Berry requested the acting governor, Sir William Stawell, dissolve parliament. Stawell refused; instead he invited McCulloch to form a ministry, its intention [being] to substitute a general tax and tariff cuts for the Berry land tax.' Strangio, p.56 (see 'References', below).

The vote on the budget was taken in the early hours of 7 October 1875, and Berry tendered his resignation on 12 October after an exchange of correspondence with the acting governor; see Victoria Parliamentary Debates, 1875-6 Session, vol. 22, 6 October 1875, pp 1258-1259; 12 October, pp 1259-1261; and 13 October 1875, p.1272.

References: For a study of the Victorian parliament in this period, see, Wright, ch. 5 (see 'Sources', below), and note the 'Prologue' in Geoffrey Serle, The Rush to be Rich: A History of the Colony of Victoria, 1883-1889, pp 1-13 (Melbourne: Melbourne University Press, 1971). Note John Waugh, ' ''The Inevitable McCulloch" and his Rivals, 1863-1877', in Strangio and Costar (editors), ch. 3 (see 'Sources', below), and see Paul Strangio, 'Broken Heads and Flaming Houses: Graham Berry, the Wild Colonial', in Strangio and Costar (editors), ch. 4 (see 'Sources', below). For a survey of Berry's career, see Geoffrey Bartlett, 'Berry, Sir Graham (1822–1904)', Australian Dictionary of Biography, Volume 3, (Melbourne: Melbourne University Press, 1969), on line here [accessed 3 March 2014].

Sources

Parliament of Victoria, One Hundred Years of Responsible Government 1856-1956, (Melbourne: Government Printer, 1957, Parliamentary Paper No. 40 of 1956-58); Paul Strangio and Brian Costar (editors), The Victorian Premiers 1856-2006, (Sydney: Federation Press, 2006, ISBN 9781862876019); Raymond Wright, A People's Counsel: A History of the Parliament of Victoria 1856-1990, (Melbourne: Oxford University Press, 1992, ISBN 0195533593). In consulting these sources, note the difference between ministries and periods in office.

Top