ID 0236

State Government of Western Australia beginning 3 March 1971 - period in office of Premier Tonkin, John Trezise ending on 8 April 1974



Period in office of premier (see Glossary entry for 'period in office' and related terms)

Premier
Tonkin, John Trezise
Date of beginning of period in office
3 March 1971
Date of end of period in office
8 April 1974 
Reason for end of preceding period in office
Loss of general election 
Reason for end of this government
Loss of general election
Number of days in office
1,132 

Parliamentary support during period

Party affiliation of premier at start of period
Australian Labor Party
If coalition government
Coalition partner 1
--none--
Coalition partner 2
--none--
Coalition partner 3
--none--
Coalition partner 4
--none--
Party support in parliament at beginning of period
Majority
If change in parliamentary support during period
--none--  
If further change during period
--none--  

Number of ministers at beginning of period (this may vary during the period)

Total number of ministers
12
Number from party of premier
12
Number from coalition party 1
0
Number from coalition party 2
0
Number from upper house
3
Number who are women
0

Assembly elections contested as premier or after which became premier (see Glossary entry for 'after election')

* to view table drag left or right.
Election Premier at election Premier's party Premier after election Premier's party
WA 30 March 1974John Trezise TonkinAustralian Labor PartyCharles Walter Michael CourtLiberal Party
WA 20 February 1971David BrandLiberal PartyJohn Trezise TonkinAustralian Labor Party

Previous period in this series for WA | Next period in this series for WA


Notes

Loss of general election (Brand): Beginning of Tonkin's period in office: The Brand Liberal Party and Country Party coalition government was defeated at the general election for the Legislative Assembly on 20 February 1971, with the Australian Labor Party gaining a majority of one seat in the Assembly. After the election results were finalized, Premier Brand resigned on 3 March 1971 and Tonkin was commissioned as Premier of an Australian Labor Party majority government.

Loss of general election (Tonkin): The Tonkin government was defeated at the general election for the Legislative Assembly on 30 March 1974; Premier Tonkin resigned on 8 April 1974.

References: For a study of the style of parliamentary politics during this period, see Harry Phillips, 'The Modern Parliament, 1965-1989', in David Black (editor), The House on the Hill: A History of the Parliament of Western Australia 1832-1990, pp 185-262, particularly pp 201-210, (Perth: Western Australian Parliamentary History Project, Parliament of Western Australia, 1991, ISBN 0730939839).

Summary information on Western Australian premiers from 1890 to 1982 and a short essay, 'The Premiers -- An Introductory Comment', can be found in Reid and Oliver (see 'Sources', below).

The Australian Journal of Politics and History has provided brief surveys of Western Australian politics since 1956 in the 'Political Chronicle' section of the journal in issues of each annual volume. This publication can be viewed online through Wiley-Blackwell Journals at subscribing libraries.

Sources

Colin A Hughes, A Handbook of Australian Government and Politics 1965-1974, (Canberra: Australian National University Press, 1977 ISBN 0708113400); John Mandy and David Black (editors),The Western Australian Parliamentary Handbook Centenary Edition, (Perth: Parliamentary History Project, Parliament of Western Australia, 1990, ISBN 0731697847); G S Reid and M R Oliver, The Premiers of Western Australia 1890-1982, (Perth: University of Western Australia Press, 1982, ISBN 0855642149).

Top